Munkabaleset vagy üzemi baleset? Nem mindegy!

2024.10.09

Sokan hiszik azt, hogy a munkabaleset és az üzemi baleset kifejezések szinonimák, pedig ez nem így van. A két fogalom között jelentős különbségek vannak, amelyek ismerete kulcsfontosságú lehet a balesetet szenvedett munkavállaló számára a megfelelő ellátások igénybevételéhez. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a munkabaleset és az üzemi baleset közötti különbségeket, a vonatkozó jogszabályokat, és a baleseti ellátások igénylésének menetét.

Mi a munkabaleset?

A munkabaleset fogalmát a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 87. §-a határozza meg. Eszerint munkabaleset az a baleset, amely a munkavállalót a szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétől és időpontjától, valamint a munkavállaló közrehatásának mértékétől függetlenül.

Fontos kiemelni, hogy a munkabaleset meghatározásában szereplő "szervezett munkavégzés" fogalma nem korlátozódik a hagyományos munkaviszonyra. A törvény kiterjeszti a fogalmat olyan jogviszonyokra is, mint például a közérdekű önkéntes tevékenység vagy az iskolaszövetkezetben végzett munka.

A munkavégzéssel összefüggésben bekövetkező balesetek köre meglehetősen széles. Ide tartoznak például a munkába járás során, az anyagmozgatás, a tisztálkodás, az üzemi étkeztetés vagy a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás igénybevétele közben elszenvedett balesetek is.

Ugyanakkor a törvény kizárja a munkabalesetek köréből azokat a baleseteket, amelyek a munkavállalót a lakásáról a munkahelyére, illetve onnan hazafelé menet közben érik. Kivételt képez ez alól az az eset, ha a baleset a munkáltató által biztosított járművel történt.

Mi az üzemi baleset?

Az üzemi baleset fogalma a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Eb.) 52. §-ában található. Eszerint üzemi baleset az a baleset, amely a biztosítottat a foglalkozása körében végzett munka közben vagy azzal összefüggésben éri.

Az üzemi baleset fogalma tehát tágabb, mint a munkabaleseté. Az Eb. törvény üzemi balesetnek minősíti azokat a baleseteket is, amelyeket a biztosított munkába menet vagy onnan hazafelé szenved el, valamint azokat is, amelyek közcélú munka végzése vagy egyes társadalombiztosítási ellátások igénybevétele során következnek be.

Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden baleset minősül üzemi balesetnek. Az Eb. törvény kizárja az üzemi balesetek köréből azokat a baleseteket, amelyek a biztosított alkohol vagy kábítószer általi befolyásoltsága alatt, munkahelyi feladatokhoz nem tartozó munka végzése közben, vagy a lakásról munkába, illetve onnan hazafelé menet közben, indokolatlanul nem a legrövidebb útvonalon közlekedve történtek.

Munkabaleset és üzemi baleset - a különbségek

A fentiekből látható, hogy a munkabaleset és az üzemi baleset fogalma között jelentős átfedés van. A legtöbb munkabaleset egyben üzemi balesetnek is minősül. Vannak azonban olyan esetek, amikor a baleset csak az egyik, vagy csak a másik kategóriába tartozik.

Például, ha egy munkavállaló a munkahelyén, munkaidőn kívül, saját hibájából balesetet szenved, az munkabalesetnek minősül, de nem üzemi balesetnek. Ugyanígy, ha egy munkavállaló munkába menet, a lakása és a munkahelye között, közlekedési balesetben sérül meg, az üzemi balesetnek minősül, de nem munkabalesetnek.

A baleset kivizsgálása és az ellátások igénylése

Annak megállapítása, hogy egy adott baleset munkabalesetnek minősül-e, a munkáltató feladata. A munkáltató köteles kivizsgálni a balesetet, és jegyzőkönyvet felvenni róla. A jegyzőkönyvben rögzíteni kell a baleset körülményeit, a baleset okát, valamint a sérült személyi adatait.

Az üzemi baleset elbírálása a baleseti táppénz folyósítására jogosult szerv, tehát a társadalombiztosítási kifizetőhely vagy az illetékes kormányhivatal feladata. A baleseti ellátások igényléséhez a sérültnek be kell nyújtania a baleseti jegyzőkönyvet, valamint az orvosi dokumentációt a kifizetőhelyhez.

Baleseti ellátások

A baleseti ellátások köre széleskörű, és magában foglalja többek között a baleseti táppénzt, a baleseti járadékot, a rehabilitációs ellátást, valamint a temetési költségtérítést. A baleseti ellátások mértéke a sérült jövedelmétől és a baleset súlyosságától függ.

Összefoglalás

A munkabaleset és az üzemi baleset fogalma közötti különbségek ismerete elengedhetetlen a balesetet szenvedett munkavállalók számára. A megfelelő ellátások igénybevételéhez fontos, hogy a sérült tisztában legyen a jogaival és kötelezettségeivel. A baleset bekövetkezése esetén a munkavállalónak haladéktalanul értesítenie kell a munkáltatóját, és be kell szereznie az orvosi dokumentációt. A baleseti ellátások igényléséhez a sérültnek be kell nyújtania a baleseti jegyzőkönyvet, valamint az orvosi dokumentációt a kifizetőhelyhez.

Írta: Kis-Petik Ferenc ügyvezető, Tacho Center Kft.