Munkaidőkeret helyes alkalmazása a fuvarozók esetében

2024.08.09

Bírságol a hatóság, ha nem jól alkalmazzák

A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság szigorúan ellenőrzi a munka-, vezetési- és pihenőidő betartását, különös tekintettel a fuvarozókra, akiknél gyakori az egyenlőtlen munkaidő-beosztás, azaz a munkaidőkeret alkalmazása. A munkáltatóknak tisztában kell lenniük a jogszabályokkal, hogy elkerüljék a súlyos bírságokat.

Munkaidőkeret: Mikor és hogyan?

munkaidőkeret, ami rugalmasabb beosztást tesz lehetővé. Fontos, hogy minden, a hétfőtől péntekig tartó beosztástól eltérő munkarend csak munkaidőkeretben valósítható meg.

A munkaidőkeret hosszát az 1988. évi I. törvény szabályozza. Munkaszerződés esetében maximum 4 hónap vagy 16 hét, kollektív szerződés esetén ez 6 hónapra vagy 26 hétre kitolható. 

Érvénytelen munkaidőkeret: Mire figyeljenek a fuvarozók?

A munkaidőkeret bevezetésének szigorú szabályai vannak. A legfontosabb, hogy a keret kezdetét és végét, valamint a teljesítendő munkaidő mennyiségét írásban rögzíteni és közzétenni kell. Ez történhet például faliújságon vagy intraneten is. De mi javasoljuk, hogy a munkaszerződés vagy az írásbeli tájékoztató részét képezze. Ha ez elmarad, az adott időszakot általános munkarendnek kell tekinteni, ami plusz költségeket jelenthet a munkáltatónak.

Az érvénytelenség további okai lehetnek:

  • A törvényben megengedett időtartamok túllépése: Például ha a 4 hónapos keretet 6 hónapra hosszabbítják meg olyan munkakörben, ahol erre nincs lehetőség.
  • Kollektív szerződés nélküli 6 hónapos keret: Erre csak kollektív szerződésben van lehetőség.
  • A munkabér ingadozása a kereten belül: A havibérnek fixnek kell maradnia, függetlenül a ledolgozott óráktól. Órabéres díjazásnál is csak a keret végén lehet elszámolni a plusz órákat.

Bírságok elkerülése: Legyen körültekintő!

A munkaidőkeret szabályainak megsértése komoly bírságokat vonhat maga után. A fuvarozó cégeknek különösen oda kell figyelniük, mivel a gyakori külföldi munkavégzés és a rugalmas beosztás miatt könnyen előfordulhatnak hibák.

Javaslatok a fuvarozóknak:

  • Alaposan tanulmányozzák a Munka Törvénykönyvét és az 1988. évi I. törvényt, különös tekintettel a munkaidőkeretre vonatkozó részekre.
  • Kérjék ki szakértő segítségét a munkaidőkeret bevezetése és alkalmazása során.
  • Vezessék pontosan a munkaidő-nyilvántartást, hogy bármikor igazolni tudják a szabályok betartását.
  • Rendszeresen ellenőrizzék a munkaidőkeret alkalmazását, és szükség esetén korrigáljanak.

A munkaidőkeret hasznos eszköz lehet a rugalmas munkavégzéshez, de csak akkor, ha azt a jogszabályoknak megfelelően alkalmazzák. A fuvarozó vállalkozásoknak érdemes körültekintően eljárni, hogy elkerüljék a bírságokat és biztosítsák a munkavállalók jogait.

Írta: Kis-Petik Ferenc, ügyvezető, Tacho Center Kft.

Amennyiben segítségre van szüksége, akkor az űrlap kitöltése után rövid időn belül felvesszük Önnel a kapcsolatot!