Munkaügyi ellenőrzések: Mire kell figyelni a munkaügyi ellenőrzés során Magyarországon?

2024.10.01

A munkaügyi ellenőrzések a magyarországi vállalkozások számára mindennapos valóságot jelentenek. Az ellenőrzések célja a munkavállalók jogainak védelme, a tisztességes verseny biztosítása és a szürkegazdaság visszaszorítása. A fuvarozó és szállítmányozó cégek, valamint az utazó munkavállalókat foglalkoztató vállalkozások különösen gyakran kerülnek a munkaügyi ellenőrök célkeresztjébe. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, mire kell figyelni a munkaügyi ellenőrzés során, mit keresnek főként az ellenőrök, és milyen következményekkel járhat a szabálytalanságok feltárása.

A munkaügyi ellenőrzés célja és jogalapja

A munkaügyi ellenőrzések célja a munkavállalók jogainak védelme, a munkáltatók kötelezettségeinek betartatása, valamint a tisztességes verseny biztosítása. Az ellenőrzések jogalapját a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.), valamint a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény biztosítja.

A munkaügyi ellenőrzéseket a kormányhivatalok járási (fővárosi kerületi) hivatalai végzik. Az ellenőrök jogosultak a munkáltató telephelyére belépni, iratokat ellenőrizni, munkavállalókat kikérdezni, valamint a munkavégzés körülményeit megvizsgálni.

Mire kell figyelni a munkaügyi ellenőrzés során?

A munkaügyi ellenőrzés során az ellenőrök számos területet vizsgálhatnak. Az alábbiakban felsoroljuk a legfontosabbakat:

  • Munkaszerződések és foglalkoztatás: Az ellenőrök ellenőrzik a munkaszerződések meglétét, tartalmát és a munkaszerződés módosításának szabályszerűségét. Vizsgálják a munkavállalók bejelentését, a munkaidő nyilvántartását, a munkaidőkeret és a rendkívüli munkaidő, munkaidőkereten felüli munkavégzés szabályainak betartását, valamint a pihenőidő biztosítását.
  • Bérezés: Az ellenőrök ellenőrzik a minimálbér és a garantált bérminimum megfizetését, a munkabér elszámolását és kifizetését, valamint a bérjegyzékek vezetését.
  • Munkavédelem: Az ellenőrök vizsgálják a munkavédelmi szabályok betartását, a munka- és tűzvédelmi oktatás megtartását, a munkavédelmi eszközök biztosítását, valamint a munkahelyi balesetek kivizsgálását.
  • Az adó és járulék megfizetést
  • Külföldi munkavállalók foglalkoztatása: Az ellenőrök vizsgálják a külföldi munkavállalók foglalkoztatásának jogszerűségét, a munkavállalási engedélyek meglétét és érvényességét, valamint a külföldi munkavállalók bejelentését.
  • Adatvédelem: Az ellenőrök ellenőrzik a munkavállalók személyes adatainak kezelését, az adatkezelés jogalapját, az adatkezelési tájékoztató meglétét, valamint az adatbiztonsági intézkedések megtételét.

Mit keresnek főként az ellenőrök a fuvarozó és szállítmányozó cégeknél?

A fuvarozó és szállítmányozó cégeknél az ellenőrök különös figyelmet fordítanak a következőkre:

  • Munkavállalók bejelentése és a munkaidő nyilvántartása: A fuvarozó és szállítmányozó cégeknél gyakori probléma a munkavállalók bejelentésének elmulasztása, valamint a munkaidő nyilvántartásának hiányosságai. Az ellenőrök különös figyelmet fordítanak a sofőrök munkaidejére és pihenőidejére vonatkozó szabályok betartására, valamint a tachográf adatok ellenőrzésére, és külön figyelik, hogy a munkaidő nyilvántartást, hogy amennyiben tachográf köteles járművet vezet a munkavállaló, akkor ezen adatokból keletkezzen a munkaidő nyilvántartás.
  • Külföldi munkavállalók foglalkoztatása: A fuvarozó és szállítmányozó cégek gyakran foglalkoztatnak külföldi munkavállalókat. Az ellenőrök vizsgálják a külföldi munkavállalók foglalkoztatásának jogszerűségét, a munkavállalási engedélyek meglétét és érvényességét, valamint a kiküldetés szabályainak betartását.
  • Minimálbér és garantált bérminimum megfizetése: A fuvarozó és szállítmányozó cégeknél előfordulhat, hogy a munkavállalók nem kapják meg a minimálbért vagy a garantált bérminimumot. Az ellenőrök ellenőrzik a bérszámfejtést és a kifizetési bizonylatokat. Különös figyelmet fordítanak az adómentesen adható elemekre, mint a belföldi- külföldi napidíj vagy üzemanyag megtakarítás, kimutatásaira és elszámolására.
  • Munkavédelem: A fuvarozó és szállítmányozó cégeknél a munkavédelem kiemelt fontosságú. Az ellenőrök vizsgálják a járművek műszaki állapotát, a rakományrögzítés szabályainak betartását, valamint a sofőrök egészségügyi alkalmasságát.

Mit keresnek főként az ellenőrök az utazó munkavállalók foglalkoztatása esetében?

Az utazó munkavállalók foglalkoztatása esetében az ellenőrök különös figyelmet fordítanak a következőkre:

  • Kiküldetés szabályainak betartása: Az ellenőrök vizsgálják, hogy a munkáltató betartja-e a kiküldetésre vonatkozó szabályokat, ideértve a kiküldetési rendelvény kiállítását, a kiküldetési napidíj megfizetését, valamint a kiküldetés időtartamára vonatkozó korlátozásokat, és az EU minimálbérek kimutatását, elszámolását, és bérszámfejtését.
  • Adózási szabályok betartása: Az ellenőrök ellenőrzik, hogy a munkáltató betartja-e az adózásra vonatkozó szabályokat, ideértve a személyi jövedelemadó levonását és bevallását, valamint a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás megfizetését.

A munkaügyi ellenőrzés következményei

Ha az ellenőrök szabálytalanságokat tárnak fel, a munkáltatóval szemben különböző szankciókat alkalmazhatnak. Ezek lehetnek:

  • Figyelmeztetés: Az ellenőrök figyelmeztethetik a munkáltatót a szabálytalanságra, és felszólíthatják a jogszerű állapot helyreállítására.
  • Pénzbírság: Az ellenőrök pénzbírságot szabhatnak ki a munkáltatóra a szabálytalanság súlyosságától függően. A pénzbírság összege akár több millió forint is lehet.
  • Eltiltás a közbeszerzési eljárásoktól: Az ellenőrök javaslatot tehetnek a munkáltató eltiltására a közbeszerzési eljárásoktól.
  • Büntetőeljárás: Súlyos szabálytalanságok esetén az ellenőrök büntetőeljárást kezdeményezhetnek a munkáltatóval szemben.

A NAV szerepe a munkaügyi ellenőrzésekben

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is részt vesz a munkaügyi ellenőrzésekben. A NAV elsősorban az adózás és a járulékok területén végez ellenőrzéseket.

Írta: Kis-Petik Ferenc ügyvezető, Tacho Center Kft.