Vállalkozói felelősség az utazó munkavállalók felé: jogi kötelezettségek
Vállalkozói felelősség az utazó munkavállalók felé: jogi kötelezettségek
Az utazó munkavállalók, különösen a közúti szállítmányozásban dolgozók, olyan kihívásokkal néznek szembe, amelyekkel a hagyományos munkahelyeken dolgozók nem találkoznak. A munka és a magánélet közötti határok elmosódása, a hosszú távollét a családtól és az otthontól, valamint a gyakran kiszámíthatatlan munkabeosztás mind hozzájárulhatnak a stressz és a kimerültség fokozódásához. Ezért a munkáltatóknak különös figyelmet kell fordítaniuk ezeknek a munkavállalóknak a jogaira és szükségleteire, biztosítva számukra a biztonságos és méltányos munkakörülményeket.
Jogszabályi háttér
Az utazó munkavállalók jogait és a munkáltatók kötelezettségeit számos hazai és nemzetközi jogszabály rögzíti. A legfontosabbak közé tartoznak:
- 2012. évi I. törvény (Munka Törvénykönyve): Ez a törvény meghatározza az általános munkavállalói jogokat és a munkáltatói kötelezettségeket.
- 1988. évi I. törvény (Közúti Közlekedésről szóló törvény): Ez a törvény az utazó munkavállalók speciális helyzetére vonatkozó rendelkezéseket tartalmaz, például a munkaidő-nyilvántartás és a pihenőidő biztosításának kötelezettségét, valamint a foglalkoztatás, egyéb fontos előírásait.
- 165/2014/EU rendelet és 561/2006/EK rendelet: Ezek az Európai Uniós rendeletek a közúti fuvarozásban dolgozó munkavállalók munka- és pihenőidejére vonatkozó részletes szabályokat állapítanak meg, amelyeket a tagállamoknak be kell építeniük a nemzeti jogrendjükbe, a vezetési- és pihenőidő szabályozást, valamint a tachográf használatra vonatkozó előírásokat.
A munkáltató legfontosabb kötelezettségei:
1. Biztonságos és egészséges munkakörülmények biztosítása
Az utazó munkavállalók gyakran ki vannak téve a közúti balesetek, az erőszakos cselekmények és az egészségügyi problémák kockázatának. Ezért a munkáltatóknak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy minimalizálják ezeket a kockázatokat. Ez magában foglalja a következőket:
- Megfelelő járművek biztosítása: A munkavállalóknak olyan járműveket kell biztosítani, amelyek jó műszaki állapotban vannak, és rendelkeznek a szükséges biztonsági felszerelésekkel.
- Képzés és tájékoztatás: A munkavállalókat megfelelően ki kell képezni a biztonságos vezetésre, a balesetek megelőzésére és az egészségük megőrzésére vonatkozóan. Ebbe tartozik bele az éves munka- és tűzvédelmi oktatás, az üzemorvosi vizsgálat, és a munkáltató által kötelezően tartandó vezetési- és pihenőidőket és a tachográfok használatot magában foglaló éves oktatás.
- Egészségügyi ellátás: A munkáltatóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a munkavállalók hozzáférjenek az egészségügyi ellátáshoz, akár belföldön, akár külföldön tartózkodnak.
- Védőfelszerelés: Az utazó munkavállalók esetében a fel és lerakódások alkalmával, és a munkájuk során több esetben is védőfelszerelés használatára kötelezettek, ilyen a védő szemüveg, védősisak, munkavédelmi lábbeli, láthatósági mellény, kesztyű stb., ezek mind a munkáltatónak kell biztosítani.
2. Munka- és pihenőidő szabályozása
Az utazó munkavállalók munka- és pihenőidejét szigorú szabályok határozzák meg, amelyek célja a munkavállalók egészségének és biztonságának védelme, valamint a közúti közlekedés biztonságának garantálása. A teljes szabályozást az 561/2006/EK rendelet és az AETR-egyezmény tartalmazza.
3. Díjazás és költségtérítés
Az utazó munkavállalóknak ugyanolyan joguk van a díjazásra és a költségtérítésre, mint a többi munkavállalónak. Ez magában foglalja a következőket:
- Munkabér: Itt fontos megjegyezni, hogy egy nagyon szembetűnő és sokaknak nemtetsző szabályozás él Magyarországon, ami viszont teljesen jogszerű, egyelőre. A szabályozás értelmében a gépjárművezető nem szakirányú végzettség, mivel nincs olyan szakképesítés, vagy középfokú végzettséget igazoló képzés, mely szükséges lenne a gépjárművezető munkakörhöz. Egy dolog az alapfeltétele a jogosítvány megszerzéséhez, jelen esetben ez a munkafeltétel alapja is, az érvényes vezetői engedély a megfelelő kategóriára vagy kategóriákra, amihez 8. általános megléte szükséges. Sajnos a GKI, a PÁV vizsga, vagy akár az ADR vizsga nem középfokú végzettség, vagy annak megfelelő képzés. Ennek okán egy szinten van a betanított munkával, kategóriája szerint, ennek okán a munkáltatónak elegendő megfizetni a minimálbér összegét.
- Bérpótlékok: A munkáltatónak a munkavállalót kötelező munkaidőkeretben foglalkoztatni, ennek léptéke, munkaszerződés esetén 1-4 hónap, kollektív szerződés esetén 1-6 hónap közötti időtartam, ennek mértékéről a munkáltató dönt. A munkavállaló munkaidejét a munkáltató egyenlőtlenül is beoszthatja, és csak a keret végén derül ki, hogy a munkavállalónak keletkezett-e többlet órája vagy sem. Ha keletkezett, akkor kötelezően, tételesen kell alap + 50 % pótlékkal azt megfizetni, vagy plusz pihenőnapot biztosítani. Az MT. 139-142 -ban foglalt bérpótlékok esetén a munkáltató akár pótlékátalányt is fizethet, ezt is ő döntheti el, mit választ.
Az MT. 143-145 §. közötti pótlékokat csak tételesen fizetheti meg a munkáltató, itt pótlékátalányt nem alkalmazhat.
- Költségtérítés: Sajnos az utazó munkavállaló havi járandóságának a nagy részét az adómentesen adható költségtérítési elemek adják, melyek csak adható tételek. Valamint ennek mértékét, bármikor, akár havonta, vagy hónapon belül, a munkavállaló beleegyezése nélkül -mivel nem minősül bérnek- a munkáltató egyoldalúan módosíthatja. Ilyen a belföldi- és a nemzetközi napidíj, és az üzemanyag megtakarítás. Itt fontos azt is megjegyezni, hogy ehhez természetesen fontos a jól, szakember által megírt munkaszerződés, hogy egy esetleges későbbi jogvita esetén védje magát a munkáltató.
A fentiekből kiderül, hogy azért ezen a területen a munkáltatóknak áll a zászló és kedvez számukra a jogszabályi környezet.
4. Emberi méltóság tiszteletben tartása
Az utazó munkavállalóknak ugyanolyan joguk van az emberi méltóság tiszteletben tartására, mint bárki másnak. Ez azt jelenti, hogy a munkáltatóknak tisztelettel és méltányosággal kell bánniuk velük, és nem szabad őket diszkriminációnak vagy zaklatásnak kitenniük.
A munkavállalók felelőssége
Az utazó munkavállalóknak is vannak kötelezettségeik, amelyeket be kell tartaniuk. Ezek közé tartozik:
- A munkaidő és a pihenőidő szabályainak betartása: A munkavállalóknak be kell tartaniuk a munkaidő és a pihenőidő szabályait, hogy megóvják saját és mások biztonságát.
- A járművek biztonságos vezetése: A munkavállalóknak felelősségteljesen kell vezetniük a járműveket, és be kell tartaniuk a közlekedési szabályokat.
- A munkáltató utasításainak betartása: A munkavállalóknak be kell tartaniuk a munkáltató utasításait, amennyiben azok nem ellentétesek a jogszabályokkal vagy a munkaszerződéssel.
Összegzés
Az utazó munkavállalók jogainak és szükségleteinek biztosítása nemcsak jogi kötelezettség, hanem erkölcsi kötelesség is. A munkáltatóknak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy ezek a munkavállalók biztonságos, egészséges és méltányos munkakörülmények között dolgozhassanak. Ez nemcsak a munkavállalók javát szolgálja, hanem a vállalkozás sikeréhez is hozzájárul.
Írta: Kis-Petik Ferenc ügyvezető, Tacho Center Kft.